Lovasterápia
Kinek ajánlom?
A lovasterápiát azoknak ajánlom, akik élmények segítségével szeretnének dolgozni önmaguk fejlesztésén.
A lovak lehetővé teszik, hogy mellettük az ember saját magát egy egészen új nézőpontból szemlélhesse. Hozzájuk fűződő kapcsolat tükrében rátekinthetünk hétköznapi problémáinkra, és olyan tapasztalatokkal gazdagodhatunk, melyek lehetővé teszik ezek leküzdését is.
A lovasterápia hozzájárulhat társas készségeink fejlesztéséhez, továbbá új, hatékony kommunikációs stratégiák elsajátításához.
Lovak segítségével dolgozhatunk önbizalmunk fejlesztésén, és csökkenthetjük a félelmet, amit a teljesítményhelyzetek váltanak ki belőlünk.
A lovasterápia által érzelmeinkhez új minőségben kapcsolódhatunk, mely nem csak azok felismerését és megélését segítheti, de érzelmeink kezeléséről is tanulhatunk. A módszer által hatékonyabbá válhatunk a félelmek vagy az indulataink uralásában.
Kíváló módszer azoknak, akik szívesebben töltenek időt a természetben, mint a négyfal között. Azoknak, akik ha választhatnak, inkább élik át a dolgokat testközelből.
A módszerről bővebben
A lovasterápia módszertana a lovak alaptermészetéből indul ki. A lovak menekülő állatok, számukra evolúciós előnyt jelentett, ha környezetüket folyamatosan figyelemmel kísérik. Éppen ez a tulajdonságuk teszi őket figyeles terapeutává is. A lovak csordákban élnek, melyekben hasonló íratlan szabályok uralkodnak, mint az emberi társadalmakban. Így válik megjeleníthetővé a társas helyzetek széles spektruma ló és lovas viszonylatában. A lovak nagyon könnyen rá tudnak hangolódni az emberek érzelmi állapotára. Sőt, nemcsak ráhangolódnak, hanem torzítás-mentesen vissza is jelzik azokat. A lovak tükörtermészete a lovasterápiás módszer alappillére. Így tudják támogatni érzelmeink és azok következményeinek felismerését, akár azokban az esetekben is, amikor mi magunk nem is vagyunk tisztában velük. A ló azontúl, hogy haszonállat, fontos szimbolúmként kísérte az emberi kultúra alakulását. Az erő és a szabadság jelképe, mely minőségek megjelennek és fontos szerephez jutnak a lovasterápiás folyamatban is.
A lovak őszinte, torzítás mentes reakciói, megnyugtató jelenlétük és tiszteletet parancsoló erejük mind-mind különlegessé teszik a lovasterápiát. Hozzájárulnak ahhoz, hogy lovasterápia során olyan helyzeteket lehet teremteni, melyeket a négy fal között elképzelhetetlen lennemegvalósítani. Így kínálnak nekünk ezek a gyönyörű állatok egy más módszerhez nem fogható utat az önfejlesztésre.
Tudnivalók
◦A lovasterápiás szolgáltatás jelenleg a Pasaréti Honvéd Lovardában elérhető, előre egyeztetett délelőtti időpontokban.
◦ A lovasterápia nem igényel előzetes lovastudást, így azoknak is ideális lehet, akik még csak most ismerkednek ezekkel az állatokal.
◦A lovasterápia nem egyenlő a lovaglás elsajátításával. A lovas edzéseken a fő hangsúly a sport sajátos mozgásanyagának tanulására kerül, foglalkozásaimon ezek csupán eszközök, amelyek azt a célt szolgálják, hogy klienseim minél többet bontakoztassanak ki saját belső potenciáljából.
◦ A ló háton töltött időintervallumban 18 év alatt kötelező, idősebbeknél pedig ajánlott kobak viselése. Lovak mellett kötelező a zárt cipő viselete.
◦Csak az vehet rész lovasterápiás foglalkozásokon, aki előtte meghallgatta/elolvasta és megértette a lovarda szabályait, hiszen ezek betartása mindenki biztonsága szempontjából nélkülözhetetlen.
◦Jelenleg lovasterapeuta jelöltként végzem a Fóti Lovasterápiás Egyesület képzését, emellett pszichológus és lovassport edzői képesítéssel rendelkezem. Lovasterápiás tevékenységemet ennek megfelelően szupervízió mellett végzem.